Restaurace s vinným sklípkem a wellness

Sauna

sauna

Léčebné účinky

Všeobecbě známé terapeutické účinky:

 • Posílení imunitního systému
 • Snížení ztuhlosti kloubů, svalového napětí a zmírnění bolesti
 • Detoxitace organizmu
 • Stimulace krevního oběhu
 • Účinná relaxace a regenerace
 • Odstranění stresu

Finská sauna se suchým horkým vzduchem nabízí možnost vyčistit tělo a zklidnit duši. Pozitivní vliv sauny na zdraví je jasně viditelný – teplo otvírá póry kůže a odvádí škodlivé látky z těla. Při pravidelných návštěvách sauny se kůže stává pružnější, pevnější a odolnější vůči zevním vlivům. Je velmi prospěšné použít saunu po fyzické námaze a sportovních výkonech. Jednou z vlastností sauny je schopnost snímat únavu, zlepšovat náladu, snižovat nervozitu. V důsledku zlepšení proudění krve se v poškozených tkáních rychleji léčí poranění svalů, vazů a kloubů. Kvůli předcházení nemocí z prochladnutí je zvláště důležité střídat teplé a studené podněty, které zlepšují adaptační možnosti organismu. K tomu slouží studená sprcha nebo bazének se studenou vodou.

Saunování má především výborný preventívní účinek. Pravidelné saunování zvyšuje odolnost organizmu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organizmu a pomáhá orgánům při intenzívním pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny.

Z léčebného hlediska má saunování podpůrný význam. Z literatury a praxe je známo využívání aromaterapie (při léčbě horních cest dýchacích, při poruchách pohybového ústrojí, při nespavosti), sauna se využívá k prohřátí kloubů u některých ortopedických diagnoz, při některých klimakterických potížích apod. Zajímavých výsledků se dosahuje též při saunování mentálně postižených dětí v denních stacionářích.

Následující řádky zklamou určitě ty, kteří si myslí, že saunováním zhubnou. Pravda je, že se při saunování ztratí 500 g vody, pravda je i to, že saunování pomůže k lepšímu rozložení vody v organizmu, což snižuje např. otoky u lidí s nadváhou, když mizí voda z tukových tkání. Nahromaděné tukové zásoby však nezmizí a vodu po saunové lázni rychle doplníme.

Sauna však není vhodná pro všechny. Kardiaci a lidé s poruchami krevního oběhu by si měli raději návštěvu sauny odepřít. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit se svým ošetřujícím lékařem. Některá onemocnění nepatří do sauny vůbec (akutní záněty, některé kožní projevy, kontraindikované gynekologické problémy a degeneratívní onemocnění apod.) Stručně řečeno sauna je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění (akutního nebo zhoršeného chronického).

Pro příjemné saunování je důležitý momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice.

Ceník procedur:

Dospělí (min. 2 osoby) 110,- Kč
Studenti, důchodci (min. 2 osoby) 90,- Kč
Děti do 15 let 70,- Kč
Uzavřená společnost 450,- Kč
Permanentka 10 vstupů 950,- Kč
Permanentka studenti, důchodci 10 vstupů 800,- Kč
 • cena za hodinu
 • minimální počet osob pro spuštění sauny jsou 2 osoby
 • v ceně je zapůjčení osušky a prostěradla
 • pobyty možno prodlužovat po 30 minutách (cena 35,- Kč za 30 minut)
 • maximální počet osob = 8 v sauně, 3 na relaxačních lehátkách
 • platnost permanentky 1 rok od zakoupení (permanentka je přenosná)
 • studentská sleva po vystavení studijního průkazu, pro studenty do 26 let